5 zalet ekogroszku

Osoby budujące swój nowy dom często decydują się na wybór kotła na ekogroszek. Nic w tym dziwnego – ten sortyment węgla kamiennego zdążył zyskać w ostatnich latach wielu zwolenników. Co sprawiło, że stał się tak popularny? Dziś omówimy tylko 5 głównych zalet ekogroszku, lecz jest ich zdecydowanie więcej!

Ekogroszek jest ekonomiczny

Ekogroszek kusi przede wszystkim niską ceną. Jest przy tym paliwem bardzo kalorycznym i niezwykle wydajnym. Co to oznacza? Prawie całkowicie się spala, pozostawiając po sobie niewiele popiołu.  To też paliwo, po którym pozostaje śladowa ilość spieków. Ekogroszek cechuje się wilgotnością poniżej 10%. Z tego powodu szybko się zapala i spala zupełnie bezproblemowo.

Ekogroszek jest eko!

Dlaczego ekogroszek ma przedrostek „eko”? Podczas jego spalania, zwłaszcza w nowoczesnych kotłach klasy 5., do atmosfery emitowana jest tylko niewielka ilość dwutlenku węgla i związków dwutlenku siarki. Opalanie domu ekogroszkiem nie tylko spełnia normy ekologiczne, ale również przedłuża żywotność pieca – jest on w mniejszym stopniu narażony na korozję.

Wygoda dla domowników

Piece na ekogroszek z roku na rok są coraz bardziej udoskonalane. Ich obsługa jest w zasadzie bezproblemowa. W nowoczesnych piecach wystarczy podać ekogroszek raz na kilka dni, a resztą zajmie się automatyczny podajnik. Warto tu wspomnieć, że ekogroszek pakowany jest w wygodne worki, które pozwalają na utrzymywanie w kotłowni względnego porządku. Do załadowania pieca niepotrzebna jest łopata, a zapasy paliwa w workach można przechowywać w równych rzędach.

Ulgi termomodernizacyjne

Czasami można usłyszeć, że ogrzewanie domu ekogroszkiem jest nieopłacalne, gdyż zakup i instalacja pieca to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że sam opał jest stosunkowo tani, duże koszty zakupu szybko zwrócą się nam więc w kosztach eksploatacji pieca. Rząd chętne wspiera rozwiązania pro ekologiczne. Dlatego przy zakupie pieca można liczyć na różnego rodzaju dofinansowania, czy otrzymanie ulgi termomodernizacyjnej.

Duża konkurencja wśród dostawców

Ekogroszek jest bardzo popularnym paliwem. Jego dostawcy konkurują ze sobą nie tylko ceną produktów, ale i ich jakością. Nie zawsze opłaca się kupić więc najtańszy produkt – może on okazać się zupełnie nieekonomiczny podczas spalania. Warto dokładnie poznać wszystkie propozycje danego dostawcy i wybrać produkt, który będzie najbardziej odpowiadał naszym wymaganiom.