Co oznacza kaloryczność węgla?

Kaloryczność węgla oznacza jego wartość opałową. Jest to jeden z podstawowych parametrów, na które należy zwracać uwagę podczas zakupu materiału opałowego, gdyż ma bezpośredni wpływ na wydajność ogrzewania.

Czym właściwie jest kaloryczność węgla?

Wartość kaloryczna materiału opałowego to inaczej ilość ciepła generowanego podczas całkowitego spalania paliwa. Innymi słowy jest to ilość energii, jaką możemy pozyskać z danej jednostki masy paliwa. Kaloryczność węgla jest wyrażana w milidżulach, a przelicznikiem wartości opałowej jest MJ/kg. Im większa kaloryczność węgla, tym mniejsze zużycie paliwa niezbędnego do ogrzania budynku.

Najwyższą wartością opałowa charakteryzuje się węgiel kamienny. Obok drewna jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów opałowych w polskich domach. Dostępny jest w wielu odmianach, w tym m.in. węgiel orzech, ekogroszek, miał węglowy, kostka itp.

Węgiel – tani czy dobry?

Nie jest tajemnicą, że im większy poziom kaloryczności węgla, a więc jego wartości opałowej, tym wyższa cena samego materiału opałowego. Wiele osób, stojących przed koniecznością zakupu paliwa do ogrzewania pieców zimą, zwraca uwagę przede wszystkim na ogólne koszty zakupu. Jednak nie zawsze to, co tanie, okazuje się najbardziej opłacalne. Ten sam rodzaj paliwa może mieć różną wartość opałową, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na wydajność spalania, a więc również poziom komfortu cieplnego w budynku. Niskokaloryczny opał zapewne będzie nieco tańszy, ale nie zapewni nam takiej wydajności jak produkt o wysokiej kaloryczności. W konsekwencji będziemy musieli kupić więcej węgla w sezonie grzewczym. Warto też pamiętać, że piece zasilane kalorycznym węglem nie wymagają tak częstego dokładania opału. Trzeba też wziąć pod uwagę, że paliwa stałe wymagają miejsca do przechowywania w kotłowni, a im mniejsza wartość opałowa, tym większy zapas paliwa będzie nam potrzebny na zimę.

Podczas podejmowania ostatecznej decyzji należy więc uwzględnić wiele czynników, nie tylko ostateczny koszt węgla. Dlatego podczas zakupów warto sprawdzić stosunek jakości opału do ceny i dopiero na tej podstawie wybrać najlepszą ofertę.