Czy Twój piec jest gotowy na sezon grzewczy? Jak dbać o kocioł?

Przegląd i czyszczenie kotła najlepiej przeprowadzić każdej wiosny, po zakończeniu regularnego ogrzewania. Stan całej instalacji warto sprawdzić również przed uruchomieniem pieca po dłuższej przerwie. Niezależnie, kiedy podejmiemy się tego zadania, specjaliści zalecają przegląd przynajmniej raz w roku, w okresie, w którym kocioł jest wygaszony. Dlaczego jest to tak ważne?

Przede wszystkim niesprawna instalacja może stanowić zagrożenie dla zdrowia domowników. Przez nie zauważone nieszczelności mogą wydostawać się pyły, gazy i inne szkodliwe substancje. Nieoczyszczony piec może również działać wadliwie i nie efektywnie ogrzewać dom, co z kolei przekłada się na większe koszty eksploatacji. Natomiast zalegająca sadza, w połączeniu z wilgocią jest przyczyną korozji żeliwnych elementów budujących kocioł.

Podstawowy przegląd instalacji i czyszczenie kotła możemy przeprowadzić sami, jednak kompleksowy audyt należy powierzyć specjaliście. Dobra wiadomość jest taka, że samodzielne, regularne czyszczenie kotła pozwala zazwyczaj skutecznie zminimalizować ryzyko awarii.

Regularny przegląd pieca i wybór dobrego paliwa

Warto pamiętać, że za większość problemów z funkcjonowaniem pieca odpowiada niewłaściwa eksploatacja. Do najczęstszych błędów należy palenie nieodpowiednim paliwem. Może być to np. węgiel o nieodpowiedniej ziarnistości lub zbyt dużej wilgotności. Najbardziej szkodliwe jest palenie w kotle materiałami niedozwolonymi, takimi jak malowane drewno, odpady czy elementy gumowe. W takiej sytuacji piec nie tylko działa nieefektywnie (ogrzewa w niewielkim stopniu, potrzebuje dużo paliwa), ale i może ulec uszkodzeniu ze względu na szkodliwe substancje i osad, wytwarzające się podczas spalania.

By uniknąć powstawania osadu, należy wybierać paliwo węglowe o względnie dużej kaloryczności, z niską zawartością siarki, popiołu oraz pozbawione wilgoci. Nasz Ekogroszek Extra Premium + charakteryzuje się najniższą na rynku zawartością popiołu, na poziomie zaledwie 3%. Tak niski parametr osiągamy dzięki procesowi wzbogacania i oczyszczania węgla. Dzięki temu nasi klienci mogą rzadziej dokładać paliwo do pieca i rzadziej go czyścić.

Warto pamiętać, że nawet niewielka powłoka sadzy istotnie obniża wydajność pieca, który grzeje słabiej, przez co musimy wykorzystać jeszcze więcej węgla do ogrzania domu. Usuwanie nagromadzonej warstwy osadu jest bardzo ważnym elementem dbania o dobre funkcjonowanie pieca.

Od czego zacząć i jak czyścić piec?

Samodzielnie możemy wyczyścić kilka kluczowych elementów wygaszonego kotła. Do tego celu użyjemy drucianej szczotki, skrobaka oraz pogrzebacza. Odpowiednio wyprofilowane przyrządy zazwyczaj otrzymujemy od producenta przy zakupie. Zaczynamy od wyczyszczenia kotła, przewodów spalinowych i komina z pozostałych w środku resztek paliwa. Piece na ekogroszek czyścimy przez drzwiczki załadunkowe (komora spalania) oraz odpowiednio rozlokowane otwory wyczystne (którymi dotrzemy również do kanałów konwekcyjnych). Wybieramy resztki paliwa, nagromadzone pyły i sadzę. To bardzo ważne, ponieważ pozostałości węglowe w połączeniu z wilgocią tworzą szkodliwy kwas, działający niekorzystnie na żeliwne elementy kotła. By zabezpieczyć go przed korozją, warto umieścić w komorze specjalny żel pochłaniający wilgoć. Elementy, które należy wyczyścić, to również wentylator, mechanizm podający paliwo (np. ślimak) oraz podajnik i popielnik.

Po zakończeniu prac należy pamiętać o szczelnym zamknięciu wszystkich otwartych wcześniej drzwiczek i oczyszczeniu zewnętrznej powłoki kotła. Czyszczenie pieca z powodzeniem przeprowadzimy samodzielnie. Pamiętajmy przy tym, że konieczna jest konserwacja całej instalacji (w tym elementów automatycznych i sprawdzenie szczelności), którą najlepiej zlecić fachowcom, zaraz po zakończeniu sezonu grzewczego.