Czy uziarnienie węgla jest ważne?

Uziarnienie to jeden z parametrów węgla. Oznacza ono nic innego, jak wielkość poszczególnych brył. Gdy kupujemy węgiel do swojego domu, powinniśmy upewnić się, do jakiego uziarnienia węgla przystosowany jest nasz piec. Źle wybrane uziarnienie może spowodować, że spalanie nie będzie ani wydajne, ani ekonomiczne, a tego piec będzie zanieczyszczał się bardzo szybko. W niektórych przypadkach – po prostu nie będzie działał.

Rodzaje uziarnienia

Rodzaje uziarnienia dzielimy na:

  • miał węglowy (1–25 mm),
  • groszek II (8–20 mm),
  • groszek I (16–30 mm),
  • orzech II (25–50 mm),
  • orzech I (40–80 mm),
  • kostkę (60–200 mm).

Uznaje się, że im większe uziarnienie węgla, tym ma ono lepsze wartości opałowe. Z tego powodu miały są stosunkowo tanie, a kostki – droższe. Cena wynika też z ilości wypadu węgla grubego w czasie urabiania – zazwyczaj wynosi on tylko od 8 do 20%. Jest on więc do tego mniej dostępny. Zasada ta nie dotyczy jednak ekogroszku.

Ekogroszek a węgiel groszek

Ekogorszek nie jest zwykłym węglem, lecz paliwem produkowanym z wysokokalorycznego węgla i poddawanym specjalnej obróbce. Dzięki niej uzyskuje on uziarnienie od 8 do 30 mm. Ekogroszek cechuje się dużą wydajnością cieplną i  niską zawartością popiołu i siarki – stąd właśnie wziął się przedrostek „eko”. Podczas jego spalania do powietrza dostaje się bardzo niewiele szkodliwych dla środowiska substancji. Czym jest zwykły groszek węglowy? To po prostu węgiel zmielony na mniejsze bryłki. Ma więc właściwości zbliżone np. do węgla-kostki, jedynie wyglądem może przypominać ekogroszek.

Kiedy kupować węgiel?

Zawsze najlepszą porą na zakup jest lato – wtedy opału ogólnie kupuje się najmniej. Klienci mogą liczyć na lepsze ceny i zrobić zapasy na zimę, nie obciążając nadmiernie swojego portfela. W lecie opłaca się kupować ekogroszek, ale też węgiel o większym uziarnieniu (np. orzech), który w zimie może być mniej dostępny. Zakup zawsze warto robić u zaufanego dostawcy, który może zagwarantować rzeczywistą wagę dostarczanych przez siebie paliw.