Czym palić w piecu?

Sezon grzewczy trwa w Polsce od października aż do końca kwietnia, a w przypadku domów jednorodzinnych właściciele często ocieplają okazjonalnie również w pozostałe miesiące. Ogrzewanie pochłania więc sporą część domowego budżetu, dlatego priorytetem dla wielu osób jest wybranie surowca o wysokiej kaloryczności, a przy tym takiego, który można kupić w dobrej cenie. Ze względu na zanieczyszczenie powietrza, coraz ważniejsza staje się również ekologia. Jak znaleźć opał łączący obydwie te cechy?

Ciepły dom bez przepłacania

Surowcem, który w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na popularności jest ekogroszek, oferowany również w naszej firmie. Jest to opał produkowany z wysokiej jakości węgla kamiennego, używany najczęściej w kotłach retortowych, czyli takich, które posiadają podajnik. Ekogroszek kupuje się w formie ziaren o wielkości od około 5 do 25 mm. Wysokiej jakości surowiec, który Państwu oferujemy, cechuje się niską zwartością siarki, niską zawartością pozostałego po spalaniu popiołu oraz oczywiście wysoką kalorycznością i niską liczbą RI, co oznacza, że nie pozostawia spieków po spalaniu. Jesteśmy producentem ekogroszku Extra Premium + oraz Ekogroszku Extra.

Opał do tradycyjnych pieców

Jeśli nie posiadają Państwo nowoczesnego i ekologicznego kotła retortowego, polecamy węgiel orzech. Można używać go w piecach zasypowych, konwencjonalnych, a nawet w kominkach. Jest to opał o granulacji od 40 do 80 mm, co sprawia, że nazywany jest węglem grubym.  Jego używanie jest bezpieczne, wydajne i wygodne. Cechuje się niską zawartością zanieczyszczeń (w przypadku naszych produktów jest to zaledwie 0,5% siarki), co sprawia, że węgiel orzech uznawany jest za opał przyjazny środowisku.

Miał węglowy

Kolejnym surowcem opałowym jest miał węglowy, który bardzo często używany jest do ogrzewania domów, głównie ze względu na stosunkowo niską cenę. Cechuje się również sporą kalorycznością na poziomie około 24 MJ, dzięki czemu ogrzewanie nim jest naprawdę tanie.

Jak widać paleta surowców opałowych do palenia w piecu jest naprawdę szeroka, a dzięki odpowiedniej selekcji, ekologiczne i wydajne jest spalanie produktów węglowych.