Jak odczytywać parametry ekogroszku? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

O jakości ekogroszku świadczy szereg parametrów, które powinny zostać określone przez producenta. Porównując takie cechy jak: wysoka wartość opałowa, spiekalność czy zawartość popiołu, możemy określić, czy produkt, który chcemy kupić, będzie nam odpowiednio służył. Charakterystykę ekogroszku przedstawiliśmy wcześniej w tym artykule. Teraz przyjrzymy się poszczególnym parametrom, pozwalającym określić dobre paliwo.

Wartość opałowa/kaloryczność

To najważniejszy parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Mówiąc najprościej, kaloryczność wskazuje, jaka ilość energii (ciepła) wydziela się w procesie spalania. Naturalnie, im wyższy jest poziom tej energii, tym lepiej. Im wyższa wartość opałowa, tym lepiej opał się pali. W efekcie zużywamy go znacznie mniej, by skutecznie ogrzać dom. Najbardziej kalorycznym paliwem stałym jest węgiel kamienny i to przede wszystkim w formie ekogroszku.Za opał odpowiedniej jakości możemy uznać taki, którego kaloryczność wynosi minimum 22 MJ/kg. Najlepsze produkty na rynku, takie jak nasz Ekogroszek Extra Premium + mają kaloryczność dochodzącą do 28MJ/kg. Tak dużą wartość osiągamy dzięki nowoczesnej technologii wzbogacania i oczyszczania węgla – jako jedni z nielicznych producentów na rynku stosujemy suchą metodę oczyszczania węgla.

Granulacja

Ekogroszek to sortyment węgla kamiennego o określonej granulacji, czyli wielkości poszczególnych bryłek. Uziarnienie dla ekogroszku wynosi od 5 do 25 mm. W naszych produktach, dzięki nowoczesnej linii technologicznej do przesiewania węgla, możemy zagwarantować odpowiednią granulację i brak podziarna. Bryłki ekogroszku są zatem stosunkowo małe. Dzięki temu doskonale nadają się do kotłów z automatycznym podajnikiem. Pozwala to na komfortową obsługę pieca i oszczędność czasu. Granulacja jest istotnym parametrem – ekogroszek o niewłaściwej wielkości, źle dobrany do rodzaju kotła, nie daje tej efektywności ogrzewania, co powinien. Może też w dłuższej perspektywie uszkodzić piec. Dlatego nigdy nie używajmy paliwa o mniejszym lub większym uziarnieniu niż zaleca to producent kotła.

Zawartość popiołu

To istotny parametr, który informuje nas, ile popiołu (czyli substancji niepalnych) zostanie w piecu po zakończeniu spalania. Im mniej popiołu, tym rzadziej musimy czyścić piec i kotłownię. Za ekogroszek odpowiedniej jakości możemy uznać taki, który nie zawiera więcej niż 8-10% popiołu. Warto jednak wykorzystać potencjał produktów premium, w których zawartość substancji niepalnych nie przekracza 5%.

Zawartość siarki

Obniżona zawartość siarki w ekogroszku pozwala na znaczne ograniczenie negatywnego wpływu palenia w piecu na środowisko. To właśnie siarka odpowiada za szkodliwe spaliny, powstające w procesie spalania. Co istotne, pierwiastek ten jest także niebezpieczny dla instalacji, ponieważ w połączeniu z parą wodną tworzy kwas siarkowy, który z kolei powoduje korozję kotła. Przyjmuje się, że dobry ekogroszek to taki, którego zawartość siarki nie przekracza 1% (natomiast ulepszony Ekogroszek Premium + zawiera jedynie 0,5% tego pierwiastka).

Spiekalność

Spiekalność określa podatność paliwa na koksowanie, czyli tworzenia się spieków. Parametr ten wyraża się za pomocą wskaźnika RI (liczba Rogi). Wartość RI powinna być jak najniższa. Najlepiej jeśli nie przekracza 20 jednostek. Wyższe wartości powodują tworzenie się spieków, które trudno się palą, przez co spada efektywność ogrzewania. Więcej o powstawaniu spieków pisaliśmy w artykule: Spiekalność ekogroszku. O czym nam mówi?. W ofercie Energo znajdują się produkty, które charakteryzują się zerową spiekalnością (RI = 0): Ekogroszek Extra i Ekogroszek Extra Premium +.

Części lotne w węglu

Części lotne to parametr oznaczający substancje, które wydzielają się i ulatniają w procesie spalania. O dobrej jakości ekogroszku świadczy wysoka wartość tego parametru. Substancje lotne odpowiadają za dobry zapłon i równomierne spalanie węgla. Rekomendowane jest używanie paliwa, którego części lotne stanowią co najmniej 28%. W przypadku opału premium możemy osiągnąć wartości przekraczające 35%.

Poziom wilgoci

Bardzo ważnym parametrem każdego paliwa węglowego jest również jego wilgotność. Powinna być jak najniższa i nie przekraczać 10-15%. Wilgotne paliwo źle się pali, wytwarza dużą ilość dymu i przyczynia się do korodowania instalacji. Mokry opał to również większe koszty, ponieważ znaczną część jego wagi stanowi woda. W takiej sytuacji płacimy więcej za mniej efektywne paliwo. Wilgotność węgla trudno sprawdzić gołym okiem, dlatego warto korzystać z usług sprawdzonych, uczciwych producentów. Dobrym zabezpieczeniem przed wilgocią jest zakup węgla workowanego. Odpowiednia technologia pakowania pozwala zachować niską wilgotność, niezależnie od warunków przechowywania.