Jakiej klasy piec posiadam? Do kiedy trzeba wymienić piec na kocioł piątej klasy?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Rozwoju z 2017 roku, każdy sprzedawany dziś nowy piec powinien być kotłem co najmniej piątej klasy. Urządzenia klasy niższej zostały wycofane z obrotu. Wiele gospodarstw domowych wciąż jednak posiada kocioł klasy trzeciej i czwartej lub tzw. pozaklasowy. Tych ostatnich jest w Polsce bardzo dużo, ponieważ pierwsze próby klasyfikacji pojawiły się dopiero w 2002 roku. Zgodnie z obowiązującą dziś normą PN-EN 303-5 wyróżniamy 3 klasy kotłów: 3, 4 i 5. Kotły niespełniające wymogów piątej klasy, zgodnie z uchwałami antysmogowymi, trzeba będzie wkrótce wymienić. Kiedy należy to zrobić?

Klasy kotłów węglowych

W największym uproszczeniu, im wyższa klasa kotła, tym jego większe zaawansowanie technologiczne i niższa emisja szkodliwych dla środowiska pyłów. Piąta, najwyższa klasa gwarantuje efektywne działanie pieca, długie utrzymywanie ciepła i oszczędności wynikające z mniejszego zużycia paliwa.
Klasowość kotłów definiuje norma PN-EN 303-5:2012, która wyróżnia:

Klasa 3 – najniższa klasa, kocioł charakteryzuje się wysoką emisyjnością, a przez to znacznym negatywnym wpływem na środowisko

Klasa 4 – klasa kotła ze średniowysoką emisyjnością

Klasa 5 – najwyższa klasa, z niską emisyjnością i ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko

Jakiej klasy kocioł posiadam? Jak sprawdzić?

Jeśli nasz kocioł posiada określoną klasę, informację o tym znajdziemy w instrukcji obsługi producenta oraz na tabliczce znamionowej przytwierdzonej do urządzenia. Jeśli posiadamy kocioł starszy niż 5 lat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie ma przypisanej klasy. Warto pamiętać, że „certyfikat bezpieczeństwa ekologicznego” nie oznacza przyporządkowania kotła do żadnej z klas i w takiej sytuacji również mamy do czynienia z urządzeniem pozaklasowym, które w przyszłości będzie trzeba wymienić.

Kiedy muszę wymienić stary piec na kocioł 5 klasy?

Uchwały antysmogowe dla poszczególnych miast i regionów definiują, kiedy właściciele kotłów poniżej piątej klasy powinni je wymienić na nowe. Zazwyczaj czas, w jakim należy to zrobić, zależy od długości eksploatacji dotychczasowego pieca. Uchwała antysmogowa dla województwa podlaskiego nie została jeszcze opracowana. Jednak dla większości regionów Polski, na wymianę zaplanowano około 5 – 7 lat. Poniżej reprezentacyjny przykład dla Rybnika:
Dla kotłów pozaklasowych:

· Eksploatacja powyżej 10 lat: należy wymienić do 31.12.2021

· Eksploatacja od 5 do 10 lat: należy wymienić do 31.12.2023

· Eksploatacja poniżej 5 lat: należy wymienić do 31.12.2025

Dla kotłów 3 i 4 klasy:

· Należy wymienić do 31.12.2027

Pamiętaj o paliwie

Warto pamiętać, że nowoczesny, ekonomiczny i ekologiczny kocioł pozwala nam zadbać o środowisko, jednak by tak się stało, ważne jest używanie ekologicznego paliwa. Informacje, jaki rodzaj opału będzie najlepszy dla naszego urządzenia, znajdziemy w instrukcji obsługi producenta. Niezależnie od tych wytycznych, warto wybierać paliwo najwyższej klasy, o obniżonej zawartości siarki, ze „znakiem bezpieczeństwo ekologicznego”. Przykładem takiego opału jest nasz → Ekogroszek Extra Premium + . Wybierając dobry opał, dbamy o środowisko, ale także podnosimy sprawność pieca i zmniejszamy zużywaną ilość paliwa, przez co wydajemy mniej.