Od czego zależy cena miału węglowego?

Najpopularniejszym sposobem ogrzewania domów w Polsce wciąż pozostaje spalanie węgla, który jako opał może przyjmować różne odmiany: kostki, orzecha, ekogroszku lub miału węglowego. Miał węglowy jest drobno sproszkowaną formą węgla, która powstaje w wyniku kruszenia, mielenia lub przepuszczania przez sita o odpowiednim rozmiarze oczek. W wyniku spalania miału węglowego powstaje od 50 do nawet 100% więcej popiołu  niż w przypadku orzecha czy kostki, a zawartość siarki jest zwykle nieco większa, choć nie powinna przekraczać 20% wartości w porównaniu do innych rodzajów węgla. Warto jednak pamiętać, że suchy miał węglowy jest niebezpieczny w nadmiernym użytkowaniu, ponieważ zawieszony w powietrzu pył stwarza zagrożenie tworzenia się mieszanki wybuchowej, jak również ryzyko wywołania chorób płuc u osób, które wdychają jego nadmierne ilości. Miał węglowy powinien być zawsze odpowiednio zwilżony.

Zastosowanie miału węglowego

Obecnie miał węglowy jest najczęściej wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej. Ponadto jest używany w ośrodkach przemysłowych, w ogrodnictwie, do rozprowadzania ciepła na większą skalę (np. urzędy, szkoły, szpitale), ale coraz częściej znajduje również zastosowanie w wielu gospodarstwach domowych, które są zaopatrzone w tradycyjne kotły na węgiel bądź kotły retorowe z podajnikiem tłokowym.

Co wpływa na wartość opału?

Kluczowymi parametrami ceny miału węglowego oraz węgla w ogóle jest wielkość bryłek oraz kaloryczność opału – czyli ilość ciepła, jaką można uzyskać podczas spalania określonej ilości materiału opałowego. Im lepsza jakość węgla, a w efekcie ilość uzyskiwanej dzięki niemu energii, tym wyższa będzie jego wartość. Na cenę wpływa również koszt transportu. Wiele zależy od tego, czy węgiel był przewożony koleją, czy transportem samochodowym, a im dalej od miejsca wydobycia, tym wartość opału rośnie. Jeszcze inną składową ceny może być marża dla składu, w którym węgiel jest sprzedawany. Zawarty jest w niej nie tylko zysk dla pośrednika, ale też koszt zatrudnienia pracowników, utrzymania maszyn czy (czasami) koszt transportu do klienta. W efekcie cena jednostkowa ekogroszku, kostki czy orzecha jest wyższa niż cena analogicznej ilości miału węglowego i waha się od 200-300% dla miału kiepskiej jakości do 30% przy porównywalnej kaloryczności, wilgotności i rozmiarach bryłek co inne typy opału.

Który miał węglowy najlepiej wybrać?

Wybór odpowiedniego miału węglowego jest zatem bardzo ważny. Polecamy dostępny w naszej ofercie miał węglowy do pieców tradycyjnych i kotłów z podajnikiem, który idealnie sprawdzi się jako paliwo do ogrzewania urzędów, szkół oraz kotłowni osiedlowych. Jego granulacja wynosi od 1 do 20 mm, przy kaloryczności 22 MJ. Procent popiołu, uzyskiwanego z jego spalania, nie przekracza 12 %, a zawartość siarki pół procenta. Jest to obecnie najlepszy tego typu produkt na polskim rynku.