Od czego zależy wartość opałowa węgla?

Osoby, które ogrzewają swoje domy węglem, doskonale wiedzą, że powinien on mieć wysoką wartość opałową. Im jest ona wyższa, tym mniej paliwa będziemy potrzebowali do ogrzania danego budynku. Dlaczego jednak jedne węgle są bardzo kaloryczne, a inne mniej? Wyjaśnimy to w dzisiejszym wpisie.

Kaloryczność, czyli co?

Węgiel orzech jako paliwo jest tym bardziej wartościowy, im więcej zawiera w sobie czystego pierwiastka węgla. Za najbardziej kaloryczny uznaje się węgiel kamienny. Zawiera on pomiędzy 75 a 90% czystego pierwiastka. Mniejszą wartość opałową ma węgiel brunatny. Wynika to z tego, że znajduje się w nim więcej zanieczyszczeń i wody, a czystego pierwiastka jest w nim tylko 25-70%. Różnice w kaloryczności oby rodzajów węgla przekładają się na ich ceny. Jak już było wspomniane, „lepszy” skład węgla sprawia, że jest on bardziej wydajny i trzeba go zużyć mniej, by zapewnić sobie oczekiwaną temperaturę w domu.

Jednak to nie koniec jego zalet. Duża zawartość wody w węglu sprawia, że intensywnie paruje ona podczas spalania. Powstają przez to kwaśne skropliny niszczące piec, a para przyczynia się do niekontrolowanej ucieczki ciepła przez komin. Z tego powodu zawsze warto kupować węgiel u zaufanego dostawcy – niska cena u konkurencji może oznaczać dostawę węgla wilgotnego.

Wartość kaloryczna popularnych paliw

Oczywiście popularne paliwa o tej samej nazwie dostarczane przez różnych producentów mogą się od siebie różnić. W ofercie sprzedawców często możemy znaleźć też produkty premium – to w naszej ofercie jest Ekogroszek Extra Premium + oraz Orzech i Kostka Premium. Premium to nasza nazwa własna na nasze produkty najwyższej klasy. Generalnie jednak przyjmuje się, że wartość opałowa przeciętnego ekogroszku wynosi 24 do 26 MJ/kg. Jeśli chodzi o nasz  ekogroszek Extra Premium +, kaloryczność może dochodzić nawet do 28 MJ/kg.

Kupując węgiel i sprawdzając jego wartość opałową, warto upewnić się, czy przez przypadek nie sprawdziliśmy jego ciepła spalania. To zupełnie inna wartość. Ciepło spalania mówi nam o całkowitej ilości ciepła uzyskiwanej podczas spalania danego węgla, włącznie z ciepłem, które można uzyskać ze spalin czy kondensacji pary wodnej. Jak łatwo można się domyślić, jest to wartość wyższa, niż wartość opałowa, do której nie wlicza się tych czynników.