Opał, dzięki któremu zaoszczędzisz na ogrzewaniu domu – Ekogroszek Extra Premium +

Opał, dzięki któremu zaoszczędzisz na ogrzewaniu domu – Ekogroszek Extra Premium +
Zakup opału to zawsze spory wydatek. Nic dziwnego więc, że często zastanawiamy się, w jaki sposób zmniejszyć ten koszt choćby odrobinę. I tu oczekiwany rezultat może przynieść zmiana opału – pod warunkiem, że tym razem wybierzemy opał wysokokaloryczny. Taki jak Ekogroszek Extra Premium +.

Czym jest ten ekogroszek? Co to za rodzaj opału? Ekogroszek Extra Premium + to węgiel kamienny, który technologicznie został wzbogacony i odkamieniony. Jego główną zaletą jest wysoka kaloryczność. To dzięki niej właśnie z tego ekogroszku uzyskuje się bardzo dużą ilość ciepła.

Wysoka kaloryczność = oszczędność

Najprostszym sposobem, aby zmniejszyć wydatki na opał, wydaje się kupno tańszego węgla. Niestety to mylne założenie, ponieważ niską cenę ma przeważnie opał niskiej jakości, małokaloryczny. W rezultacie, aby uzyskać odpowiednią temperaturę, tego taniego opału trzeba spalić o wiele więcej niż dobrego, wysokokalorycznego.

Ekogroszek Extra Premium +, który oferuje Energo, ma kaloryczność (inaczej wartość opałową) w przedziale od 26 do 28 MJ/kg. Oznacza to, że spala się on dłużej niż inne paliwa stałe. W praktyce wygląda to tak, że nie musimy tak często dosypywać opału do pieca, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w kotle. Ten wysokokaloryczny ekogroszek jest wydajny, a przez to ekonomiczny.

 

Prawidłowe palenie ekogroszkiem = oszczędność

Dobry opał to jedno. Równie ważne jest umiejętne palenie nim. Ekogroszek Extra Premium + jest paliwem przeznaczonym do nowoczesnych kotłów z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym. Należy jednak pamiętać, że najbardziej wydajny jest wtedy, gdy spala się go w odpowiednim, dobrze ustawionym kotle.

Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na to, jaki rodzaj opału zaleca producent kotła. Ważne jest też dobre ustawienie kotła, czyli dostosowanie różnych parametrów w taki sposób, aby ekogroszek mógł spalać się efektywnie. Aby to osiągnąć trzeba m.in.:

  • • wyregulować wentylator (moc nadmuchu)
  • • dopasować czas podawania paliwa
  • • dopasować czas pracy podajnika w trybie podtrzymania
  • • czyścić piec regularnie

Nie zawsze od razu udaje się uzyskać optymalne ustawienia kotła, ale z czasem zazwyczaj osiąga się zamierzony efekt. Warto próbować, bo tylko dobrze ustawiony piec umożliwia oszczędne i prawidłowe palenie ekogroszkiem.

To też jest ważne! Kupuj ekogroszek tylko u sprawdzonego producenta. Sprawdzaj i weryfikuj rzetelność nowych dostawców. Jak możesz to zrobić?

  • • Zapytaj sąsiadów, krewnych, jakiego ekogroszku używają do ogrzewania domu i poznaj ich opinie. Rekomendacje zaufanych użytkowników są zawsze cenne.
  • • Zwróć uwagę na certyfikaty i znaki jakości. Każdy producent paliw węglowych podczas sprzedaży węgla musi posiadać świadectwo jego jakości. W takim dokumencie sprzedawca poświadcza, że wszystkie parametry paliwa (takie jak zawartość siarki, popiołu, wilgoci czy wartość opałowa) są zgodne z obowiązującymi normami i jednocześnie potwierdza deklarowane właściwości sprzedawanego opału.