Orzech jako sortyment węgla kamiennego

Węgiel kamienny można podzielić na różne kategorie, w tym typy, gatunki, klasy, a także sortymenty. 11 sortymentów węgla kamiennego obejmuje różne wymiary ziaren. Wśród nich wyróżniamy węgiel orzech, który powszechnie stosowany jest do opalania pieców tradycyjnych, konwencjonalnych oraz zasypowych, zarówno starego, jak i nowego typu (piece kaflowe, żeliwne, stalowe). Cieszy się bardzo dużą popularnością, dlatego znaleźć go można również w ofercie naszej firmy. W tym artykule dowiesz się, jakimi najważniejszymi cechami wyróżnia się właśnie ten sortyment węgla kamiennego.

Węgiel orzech – specyfika

Węgiel orzech należy do grupy opałów grubo granulowanych. Jego granulacja waha się w granicach od 40 do 80mm, dlatego też jest zaliczany do najgrubszych rodzajów węgla kamiennego dostępnych na rynku. Wyróżnia się bardzo wysoką wartością opałową. Doskonałym tego przykładem jest nasz orzech Premium, który ma kaloryczność 26-28 MJ/kg. Dzięki temu zapewnia mocny, jasny i wysoki płomień, który utrzymuje się przed długi czas. I chociaż w porównaniu z innymi gatunkami węgla orzech jest nieco droższy, to jednak jego wydajność sprawia, że cieszy się niesłabnącą popularnością wśród klientów. Doskonale sprawdza się w piecach podczas mroźnych dni.

Nasza firma zapewnia węgiel orzech, który posiada bardzo niską zawartość siarki. Wartość ta nie przekracza 0,5%. To bardzo istotna zaleta, która sprawia, że produkt bardzo dobrze się spala, a cząsteczki sadzy nie zanieczyszczają przewodów kominowych. Docenianym atutem jest również niewielka ilość popiołu (do 7%), przez co podczas jego użytkowania nie ma konieczności częstego czyszczenia kotła.

Węgiel orzech cechuje się również wysoką kalorycznością. To ma bezpośredni wpływ na wydajność tego materiału opałowego, a także brak konieczności częstego zakupu paliwa. Chociaż cena zakupu orzecha jest nieco wyższa, to jednak w ogólnym rozrachunku ta inwestycja i tak pozwala sporo zaoszczędzić. Można go spalać wraz z innymi materiałami opałowymi, np. peletem drzewnym, co dodatkowo zwiększa jego wydajność.

Węgiel orzech w ofercie firmy Energo

Nasza firma zapewnia węgiel w dwóch odmianach: Orzech oraz Orzech Premium. Różnią się one parametrami jakościowymi, głównie parametrem kaloryczności oraz parametrem popiołu, którego węgiel orzech marki Premium zawiera tylko do 5%. Tak niska zawartość popiołu w węglu typu orzech poprawia komfort jego użytkowania. Minimalna zawartość popiołu to oszczędność czasu poprzez rzadsze czyszczenie komory spalania.

Orzech w firmie Energo można zakupić luzem, w torbach typu Big Bag lub workowany.