Palenie ekogroszkiem a środowisko

Ekogroszek to bardzo popularne i przyjazne użytkownikowi paliwo, które może być efektywnie spalane w domowych kotłach centralnego ogrzewania. Dzięki swoim znormalizowanym wymiarom może być wykorzystywany w kotłach z podajnikami automatycznymi. Ekogroszek jest bardzo wydajny, a jednocześnie stosunkowo łatwo dostępny w bardzo korzystnych cenach. Wiele osób zastanawia się jednak, czy palenie ekogroszkiem nie jest szkodliwe dla środowiska. Sprawdźmy, jak jest w rzeczywistości.

Cechy ekogroszku

Ekogroszek jest rodzajem węgla kamiennego, który został poddany specjalnej obróbce w celu uzyskania materiału opałowego o dobrych parametrach i jednolitej wielkości. Do pozyskiwania ekogroszku wykorzystuje się wyłącznie najlepsze gatunki węgla kamiennego. W związku z tym otrzymany opał charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami.

Ekogroszek ma wysoką kaloryczność, co oznacza, że przy spalaniu węgla można uzyskać bardzo dużą ilość energii. Dobry ekogroszek charakteryzuje się również niską liczbą Rogi, co oznacza małą spiekalność, czyli tendencję do powstawania w piecu trudnych do usunięcia spieków. Węgiel wykorzystywany do produkcji ekogroszku ma również niewielkie zasiarczenie. Zawartość siarki sięga nawet poniżej 0,5%, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Istotnym parametrem jest też zawartość popiołu, jaka zostaje po spaleniu ekogroszku. Ekogroszek Extra Premium + to ekogroszek z najniższą zawartością popiołu na rynku, co bardzo ułatwia obsługę pieca oraz oszczędza Twój czas. Nasz ekogroszek odznacza się wysoką kalorycznością 26-28 MJ/kg, niską zawartością siarki do 0,5% oraz spiekalnością bliską zera. Takie parametry techniczne zapewniają:

– większą wydajność i mniejsze zużycie węgla,

– oszczędność czasu,

– wygodę i maksymalny komfort użytkowania,

– dłuższą żywotność kotła i przewodów kominowych,

– obsługa kotła i czyszczenie komory spalania zredukowane do minimum,

– znaczące korzyści dla środowiska.

O nieszkodliwości palenia ekogroszkiem dla środowiska mówi certyfikat przyznawany ekogroszkom na Znak Bezpieczeństwa Ekologicznego.

Ekogroszek ma więc bardzo duży potencjał do tego, żeby być spalany bez szkody dla środowiska naturalnego. Aby tak było, trzeba go jednak używać w kotłach, które są przystosowane do czystego spalania.

Ekologiczne spalanie ekogroszku

Ekologiczne spalanie ekogroszku jest możliwe w nowoczesnych kotłach, które spełniają wymogi EcoDesignu. Dzięki swojej specjalnej budowie gwarantują one optymalną temperaturę w komorze spalania. Dzięki temu węgiel jest spalany niemal w całości, a wszelkie substancje, które w innych warunkach wydostawałyby się razem z dymem, są dopalane i nie tylko nie przedostają się do atmosfery, lecz również dostarczają dodatkowej porcji energii.

Węgiel kamienny może być spalany przy znikomej emisji szkodliwych substancji do atmosfery również w urządzeniach starszego typu. Warunkiem jest jednak to, by był on spalany od góry. W takiej sytuacji węgiel paląc się, wytwarza na tyle wysoką temperaturę, że powstające gazy spalinowe mogą być dopalone i pozbawione większości szkodliwych składników dla środowiska.