Producenci ekogroszku. Jakiej firmie warto zaufać?

Ekogroszek to paliwo, które jest bardzo chętnie wykorzystywane do ogrzewania domów jedno- i wielorodzinnych. Często służy także jako opał w budynkach użytkowych. Ekogroszek ma wiele zalet związanych z jego właściwościami – dobrą kalorycznością, niską zawartością popiołu i siarki, a także niewielką spiekalnością. Bardzo wysoki jest też komfort jego użytkowania. Pakowany w niezbyt duże i poręczne worki może być łatwo wsypywany do zasobników kotłów grzewczych, bez pylenia i zanieczyszczania kotłowni. Żeby jednak móc w pełni korzystać z zalet tego rodzaju węgla trzeba kupować go od producenta ekogroszku, który dostarcza towar o odpowiedniej jakości. Zobaczmy, jak można zweryfikować jakość kupowanego węgla i czym musi się odznaczać producent godny zaufania.

Ekogroszek o jakości potwierdzonej certyfikatami

Przy zakupie opału jednym z najważniejszych czynników, na które trzeba zwracać uwagę, jest jakość. Wynika ona z parametrów oferowanego węgla, ale również ma związek z tym, w jaki sposób jest on przechowywany i transportowany. W przypadku ekogroszku najlepiej sprawdza się jego workowanie. Węgiel, który jest sprzedawany w workach, może dłużej utrzymać swoje właściwości, ponieważ nie jest narażony na wilgoć, opady czy rozkruszenie bryłek. To ważne, ponieważ węgiel o zbyt duże wilgotności źle się spala, nie uzyskuje też zwykle deklarowanych parametrów energetycznych.

Ponieważ ekogroszek jest zwykle używany w kotłach z podajnikami, liczy się to, by bryłki nie były pokruszone na mniejsze fragmenty. W nowoczesnych urządzeniach pozostający po pokruszeniu węgla miał nie może być już wykorzystany.

Szukając dobrego dostawcy węgla, należy też zwrócić uwagę na to, czy podawane przez niego informacje, dotyczące poszczególnych parametrów, znajdują potwierdzenie w badaniach wykonanych przez niezależną instytucję  posiadającą  odpowiednie  akredytacje.

Najlepsi producenci ekogroszku zabiegają o to, by ich produkt posiadał niezbędne certyfikaty. W wielu przypadkach uzyskują również różnego rodzaju znaki wyróżniające produkty o bardzo dobrej jakości. Jednym z takich oznaczeń jest przyznawany przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, posiadający akredytację Polskiego Centrum Akredytacji „Znak bezpieczeństwa ekologicznego”.