Rodzaje węgla kamiennego

Każdego roku, nadchodząca zima zmusza nas do wybrania, w jaki sposób będziemy ogrzewać nasz dom. Ponieważ sezon grzewczy trwa w Polsce przeważającą część roku, szukamy oszczędności, które pozwolą nam mądrze zaplanować domowy budżet. Jak wybrać, by zapewnić sobie i swojej rodzinie komfort i odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach? Dobrym sposobem jest wykorzystanie węgla kamiennego. Przed zakupem warto dowiedzieć się jednak więcej o nim i o jego zaletach.

Węgiel kamienny – efektywny sposób ogrzewania 

Węgiel kamienny to od lat jeden z najpopularniejszych sposobów na ogrzewanie polskich domów. Jest efektywny i wydajny, a przy tym łatwo dostępny. Końcowy koszt ogrzewania przeprowadzonego z jego udziałem jest zależny od jego konkretnego rodzaju. Inne elementy, jakie mają znaczenie to rodzaj wykorzystywanej przez nas instalacji grzewczej, a w szczególności jej nowoczesność. Nie ulega jednak wątpliwości, że węgiel kamienny jest jedną z najtańszych opcji, dzięki czemu sprawdzi się w przypadku wielu gospodarstw domowych. Warto jednak pamiętać, by kupować opał jedynie od sprawdzonych dostawców i renomowanych firm. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że węgiel wyróżnia się rzeczywistą efektywnością, a przy tym nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Rodzaje węgla  kamiennego

Klasyfikacja węgla kamiennego odbywa się w oparciu o kilka podstawowych elementów. Głównym czynnikiem jest jego granulacja, czyli wielkość poszczególnych kawałków. Ze względu na nią wyróżniamy następujące sorty węgla:

 1. Kostka – zaliczana jest do ziaren grubych – granulacja mieści się w przedziale od 60 do 200 mm, ponieważ posiada długi czas spalania, niską zdolność spiekania, a jej kaloryczność jest wysoka (23-25 MJ/KG), podczas spalania dostarcza dużą ilość ciepła. Pozostałe zalety kostki to niewielka zawartość popiołu (do 7%) i niska ilość siarki 0,5%). Przeznaczona jest do spalania w:
 • konwencjonalnych piecach stalowych jedno i dwufunkcyjnych z dolnym spalaniem,
 • konwencjonalnych piecach żeliwnych jedno i dwufunkcyjnych z dolnym spalaniem,
 • wszystkich piecach centralnego ogrzewania bez automatyki,
 • rusztowych piecach z dużym otworem włazowym.
 1. Orzech – zaliczany do węgli grubych, ponieważ jego wielkość waha się od 40 do 80 mm. Granulacja oraz wysoka płomienność podczas spalania, przekładają się na efektywność ogrzewania pomieszczeń. Niska popielatość sprzyja zachowaniu czystości w komorze spalania. Z uwagi na niską zawartość siarki oraz niski stopień zanieczyszczeń, groszek jako opał jest bezpieczny i przyjazny dla środowiska. Doskonale sprawdzi się w piecach tradycyjnych, konwencjonalnych i zsypowych.
 2. Groszek – jego granulacja nosi 25-40 mm. Zawartość siarki na poziomie 0,5 % oraz popiołu do 9%, to właściwości, dzięki którym podczas spalania, następuje ograniczone wydzielanie dwutlenku siarki. Jest to zatem opał przyjazny środowisku naturalnemu. Natomiast wartość energetyczna plasuje się na poziomie 22-24 MJ/KG i jest wystarczająca, aby zapewnić ciepło w sezonie grzewczym. Groszek ma zastosowanie w paleniu w kotłach tradycyjnych, konwencjonalnych, zasypowych starego i nowego typu oraz piecach przemysłowych
 3. Ekogroszek standard – opał o kaloryczności 22-24 MJ/KG i granulacji na poziomie 5-25 mm. Jego spalanie w małych oraz średnich piecach retortowych z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym, przy niskiej zawartość siarki (do 0,5%) i popiołu (do 10%), daje możliwość efektywnego ogrzewania, dłuższą żywotność kotła i przewodów kominowych. Istotna jest również oszczędność czasu przy rzadszym sprzątaniu komory spalania.
 4. Ekogroszek extra – jego granulacja nadal na poziomie 5-25 mm, ale dzięki technologii wzbogacania węgla, wielokrotnym przesiewaniu i odkamienianiu w czasie produkcji, posiada energetyczność na poziomie 24-26 MJ/KG, małą wilgotność, a za to wysoką wartość opałową (nie pozostawia spieków po spalaniu – RI 0). Produkt jest ubogi w siarkę – mniej niż 0,5% oraz popiół – do 9%. Przeznaczony do pieców retortowych z podajnikiem.
 5. Ekogroszek extra premium+ nadal zachowuje granulację na poziomie 5-25 mm. Jego energetyczność mieści się w przedziale 26-28 MJ/KG, przy zawartości siarki do 0,5% i popiołu do 5%. Nie pozostawia spieków po spalaniu. Posiada atest paliwa ekologicznego, oznaczony jest jako paliwo najwyższej klasy „A”. Polecany do spalania w piecach z paleniskiem retortowym klasy „5”, aby zapewnić wysoką ochronę środowiska i oszczędność czasu oraz pieniędzy.
 6. Miał węglowy – to środek grzewczy, który możemy wykorzystać w piecach tradycyjnych i w kotłach z podajnikiem. To popularne paliwo wykorzystywane jest zarówno w domach, jak i do celów związanych z przemysłem. Ogrzewane nim są także budynki użyteczności publicznej takie, jak urzędy lub szkoły oraz kotłownie osiedlowe. Jego granulacja to 1-20 mm, kaloryczność 22 MJ, zawartość siarki na poziomie do 0,5%, a popiołu do 12%. Dzięki nowoczesnej technologii można korzystać z miału workowanego przy stosunkowo niskiej cenie produktu. Korzystanie z tego paliwa staje się coraz prostsze i mniej szkodliwe.