Węgiel ekogroszek. Charakterystyka

Węgiel kamienny wciąż jest jednym z najpopularniejszych rodzajów opału stosowanych w Polsce. Jest to spowodowane wysoką dostępnością tego źródła opału oraz jego dobrymi walorami użytkowymi. Od pewnego czasu coraz chętniej kupowany jest ekogroszek, który jest węglem kamiennym o granulacji 5-25 mm. Nasz ekogroszek powstaje w procesie najnowocześniejszej technologii suchego wzbogacania. Rosnące zainteresowanie tym rodzajem opału wiąże się z tym, że oferuje on znakomite parametry jakościowe Może być wykorzystywany bez przeszkód w nowoczesnych kotłach z podajnikami automatycznymi.

Ekogroszek – idealny węgiel do kotłów z podajnikiem

Ekogroszek to węgiel kamienny o wielkości bryłek mieszczącej się w przedziale od 5 do 25 mm. Za sprawą swego kalibru może on być bez przeszkód używany w podajnikach automatycznych nowoczesnych kotłów. Ze względu na ciężar poszczególnych bryłek efektywny transport węgla może być wykonywany tylko przy pomocy rozwiązań mechanicznych. W podajnikach kotłów węglowych wykorzystuje się specjalny ślimak, czyli wał ze spiralnym kołnierzem. Bryłki węgla są w nim przesuwane do palnika dzięki obrotom ślimaka napędzanego silnikiem elektrycznym. Ze względu na wielkość bryłek ekogroszku nie powoduje on zacięć i nie blokuje urządzenia.

Wysoka jakość ekogroszku

Poza komfortem użytkowania kotła wynikającym ze znormalizowanej wielkości ekogroszku liczą się także inne jego cechy. Ekogroszek wytwarza się z wysokokalorycznego węgla, który zapewnia zwykle kaloryczność na poziomie od 25 do 30 MJ/kg. Oznacza to, że z ekogroszku można uzyskać bardzo dużą ilość ciepła.

Ekogroszek odznacza się również małą wilgotnością, która oscyluje zwykle w okolicach 10%. Ma także małą zawartość siarki, poniżej 0,5%. Mała ilość siarki jest korzystna ze względu na mniejszą emisję zanieczyszczeń do atmosfery, oznacza także, że w kondensacie, który może powstać w kominie z ochłodzonych spalin będzie niska zawartość żrącego kwasu siarkowego.

Charakterystyczna dla ekogroszku jest też niska zawartość popiołu, która nie przekracza w Ekogroszku Extra 7%, a w Ekogroszku Extra Premium nosi do 4% – jest to produkt z NAJNIŻSZĄ ilością popiołu na rynku! Ekogroszek ma także niską spiekalność. Jego liczba Rogi wynosi zaledwie 5, co znaczy, że przy spalaniu jest niewielkie ryzyko powstawania spieków i żużli. Brak popiołu bardzo ułatwia obsługę pieca.

Ekogroszek Extra i Ekogroszek Extra Premium powstają w procesie najnowocześniejszej technologii wzbogacania i odkamieniania węgla.