Wybór węgla. Jakich błędów unikać?

Węgiel, dzięki swojej stosunkowo niskiej cenie, jest wciąż najchętniej wybieranym paliwem do ogrzewania domów w Polsce. Chociaż jego wybór jest ogromny, nie oznacza to, że każdy właściciel kotła powinien wybierać ten rodzaj, który jest akurat najtańszy. Na co zwrócić uwagę i czego unikać przy wyborze? Sprawdźmy!

Najważniejsze kryterium: parametry kotła

Pierwszym i najważniejszym kryterium przy wyborze węgla powinny być parametry naszego kotła i zalecenia jego producenta. Nie każdy kocioł poradzi sobie ze spalaniem wszystkich rodzajów węgla, a niestosowanie się do zaleceń producenta może znacząco obniżyć możliwości i żywotność pieca (czasami nawet skutkować z unieważnieniem gwarancji). Jeśli chcemy palić bezpiecznie i efektywnie – dobrze zapoznajmy się z instrukcją.

Parametry węgla

Wybierając węgiel do domu, nie warto kierować się tylko ceną. Kluczowe jest jego uziarnienie, które musi pasować do wyżej wspomnianej specyfiki pieca. Firmy oferujące sprzedaż węgla hurtowego produkty o większym uziarnieniu wyceniają drożej – to dlatego, że palą się one dłużej, a węgla tego typu pozyskuje się stosunkowo niewiele. Zanim kupimy węgiel, powinniśmy też sprawdzić jego wartość opałową. Błędem jest mylenie tej wartości z ciepłem spalania, które ma zawsze wyższą wartość. Wartość opałowa uważana za wysoką to około 25–30 MJ/kg. Wiele osób wybierając węgiel  do swojego domu, nie zwraca uwagi na spiekalność danego produktu. Powinna ona być jak najniższa i nie przekraczać 20 RI. Zignorowanie tego parametru skutkuje powstawaniem w piecu uciążliwych spieków, które mogą nawet blokować podajnik. Błędem osób, które deklarują swoje ekologiczne nastawienie, jest też niesprawdzanie, ile tlenku siarki znajduje się w spalinach danego produktu. Im jest go mniej, tym lepiej dla powietrza, którym oddychamy. Warto też wybierać węgiel, który pozostawia po spaleniu mało popiołu. Najlepsze węgle osiągają wskaźnik równy 5%. Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez osoby kupujące węgiel jest zaufanie w obietnice sprzedającego i niesprawdzenie atestu węgla, czyli tego, czy posiada znak bezpieczeństwa ekologicznego. Niestety, nieuczciwi sprzedawcy oferują tani groszek węglowy, deklarując, że to ekogroszek. Niestety zwykły groszek węglowy ma tylko podobne do niego uziarnienie, lecz o wiele gorszą spiekalność,  wartość opałową i ilości generowanego popiołu oraz tlenku siarki. Węgiel warto kupować więc od renomowanego dostawcy.