Zakup węgla – workowany czy luzem?

Każdy, kto ma w domu piec opalany węglem, staje przed dylematem – czy lepiej jest kupować węgiel luzem, czy może w workach? W dzisiejszym wpisie postaramy się opisać wszystkie za i przeciw obu tych rozwiązań.

Jakie są zalety węgla workowanego?

Węgiel w workach ma bardzo dużo zalet. Pierwszą z nich jest fakt, że kupując worek, dokładnie wiemy, ile jest w nim paliwa. Worki są najczęściej pakowane na profesjonalnych liniach pakująco-ważących, dzięki czemu nie ma ryzyka, że którykolwiek z nich będzie przeważony albo niedoważony. Każdy worek jest precyzyjnie napełniany, a klient ma gwarancję jego odpowiedniej wagi. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest jego niezwykła poręczność. Węgiel zapakowany w worki łatwo jest znieść do kotłowni czy zmienić miejsce jego składowania, wystarczy przenosić po jednym worku z miejsca na miejsce. Dzięki workom o równej wadze łatwiej jest nam także obliczyć, ile paliwa mamy jeszcze w zapasach do końca sezonu grzewczego. Węgiel w workach jest znacznie łatwiejszy do przetransportowania od tego kupowanego luzem. Taki węgiel możemy bez większych problemów przechowywać w różnych miejscach, bez obawy o jego zawilgocenie, czego nie można powiedzieć o węglu kupowanym luzem. Aby go właściwie przechowywać, musimy dysponować specjalnym zadaszonym miejscem na posesji albo wolną piwnicą. Jeżeli nie chcemy kupować opału w małych workach, możemy zdecydować się na zakup tzw. bigbaga, czyli wielkiego worka, do którego producent zapakował aż 1 tonę węgla!

Jakie są zalety i wady węgla kupowanego luzem?

Aby móc korzystać z węgla kupowanego luzem, musimy mieć dla niego specjalne miejsce, w którym będziemy mogli go bezpiecznie przechowywać. To podstawowy warunek, jaki musi być spełniony, żeby móc myśleć o takim zakupie. Węgiel kupowany luzem jest ważony przez sprzedającego, ale klient w domowych warunkach nie może zazwyczaj sprawdzić, czy jego waga się zgadza, bo niewielu ludzi ma możliwości zważenia kilku ton opału. Dlatego, jeżeli chcemy kupować węgiel luzem, powinniśmy wybierać sprawdzonych i uczciwych sprzedawców, którzy nie będą nas chcieli oszukać na takiej transakcji. Nasza oferta obejmuje zarówno węgiel pakowany w małe worki, bigbagi, jak również sprzedawany luzem.