Węgiel jako materiał opałowy

Wyróżniamy bardzo wiele rozmaitych materiałów opałowych, wśród których najpopularniejsze są przede wszystkim takie jak drewno, węgiel oraz gaz płynny i nafta. Każdy z tych surowców ma trochę inne właściwości i wymaga odpowiedniego kotła grzewczego do jego prawidłowego spalania. W tym zestawieniu węgiel wyróżnia się pozytywnie przede wszystkim ze względu na niezbyt wygórowaną cenę i wysoką wydajność, czyli wytwarzanie dużej ilości ciepła z kilograma surowca. Dlatego warto dowiedzieć się o nim więcej i zapoznać z głównymi właściwościami tego materiału opałowego.

Wydajne paliwo stosowane od dawna

Do celów grzewczych wykorzystywany jest przede wszystkim węgiel kamienny, ponieważ wyróżnia się najwyższą wydajnością spalania i jest szeroko dostępny na terenie całego naszego kraju. Jeśli wybieramy ten rodzaj paliwa, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na typ pieca, w którym będziemy go spalać. I jeśli jest on już przestarzały, to kupić kocioł grzewczy nowej generacji i regularnie go oczyszczać, aby mógł działać ze sprawnością dochodzącą nawet do 90%. Dzięki temu zużyjemy mniej węgla do ogrzewania naszego domu i w mniejszym stopniu zanieczyścimy środowisko produktami spalania tego surowca.

Węgiel jest jednym z tradycyjnych, bardzo wydajnych, a przy tym również stosunkowo tanich rodzajów opału, dlatego wciąż cieszy się dużą popularnością. Ważne jest jednak, by kupować go ze sprawdzonych źródeł, gdzie mamy pewność znalezienia surowca o wysokiej wartości energetycznej i zawierającego jak najmniejszą ilość zanieczyszczeń. Konkretny typ węgla (np. ekogroszek, miał węglowy albo koks) dobieramy również do rodzaju naszego pieca, dzięki czemu spalanie dostarczy największej ilości ciepła. Wysokiej jakości węgiel kamienny i sprawny piec grzewczy to również mniejsza ilość zanieczyszczeń oddawanych do atmosfery, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy coraz częściej w miastach pojawia się smog i chcemy bardziej dbać o jakość powietrza, którym każdego dnia oddychamy.