Czym jest ekogroszek?

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów węgla kamiennego, które dzieli się ze względu na wielkość pojedynczej bryłki. Spotkamy więc na przykład miał węglowy, orzech, kostkę oraz ekogroszek. Ostatni z tych produktów ma ziarna o wielkości od kilku do kilkudziesięciu milimetrów, zwykle między 5 a 25, dzięki czemu może być stosowany w kotłach grzewczych wyposażonych w automatyczne dozowniki. Wilgotność ekogroszku to zaledwie kilka procent (do maksymalnie 10% w lecie), zawiera on również niewiele siarki i popiołu, a im mniej tych składników, tym wydajność paliwa się polepsza. Z tych względów dobrej jakości ekogroszek jest paliwem wydajnym i dość mało prachochłonnym, jeśli chodzi o dokładanie nowych porcji węgla do kotła grzewczego. Warto więc dowiedzieć się o nim więcej.

Ekogroszek jako wydajne paliwo

Ekogroszek może być produkowany zarówno z węgla brunatnego, jak i kamiennego, jednak wyróżnia się większą wydajnością od każdego z tych surowców. Jest paliwem bardzo kalorycznym, to znaczy dostarczającym dużej ilości ciepła, niezbyt drogim, a jego spalanie wiąże się z oddawaniem do atmosfery niewielkiej ilości zanieczyszczeń. Ten rodzaj węgla pali się długo, wydajnie i nie pozostawia wielu resztek. Musi to być jednak ekogroszek dobrej jakości, czyli taki, który kupujemy u sprawdzonego sprzedawcy.

Jeśli decydujemy się na używanie ekogroszku w naszym domu, to niezbędny będzie zakup odpowiedniego kotła grzewczego, który zapewni wysoką wydajność spalania. Dlatego przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z parametrami technologicznymi danego sprzętu i dopasować je do potrzeb naszej instalacji. Chodzi o dobranie odpowiedniej mocy grzewczej, aby nie była ona na przykład zbyt wysoka dla konkretnego domu. Równie istotne jest także znalezienie odpowiedniego podajnika i wybór palnika. Jeśli chcemy palić wyłącznie ekogroszkiem, to najlepiej wybrać palnik retortowy, jeśli jednak mamy zamiar używać również innych rodzajów opału, to lepiej zdecydować się na zakup palnika żeliwnego lub rynnowego.