Cena węgla kamiennego na przestrzeni lat

Wraz z nadejściem jesieni zaczyna się w naszym kraju sezon grzewczy, a to oznacza wyższe rachunki za ogrzewanie. Koszty ogrzewania budynków mieszkalnych, w tym przygotowywania wody użytkowej, pochłaniają zdecydowaną większość domowego budżetu w skali roku. Jednocześnie wiele systemów grzewczych w polskich gospodarstwach domowych opartych jest na węglu kamiennym. Wszelkie zmiany cen tego surowca mają bezpośrednie przełożenie na zasobność naszego portfela.

Krótka historia cen węgla kamiennego

Najniższe ceny węgla kamiennego obowiązywały w Polsce powojennej. Wówczas mówiono wręcz o mocno zaniżonych cenach energii cieplnej w stosunku do kosztów pozyskiwania energii. Pierwsze podwyżki odnotowano po reformie w 1982 roku. Nie były one jednak wysokie, gdyż przez panujący wówczas kryzys gospodarczy wysokie ceny węgla mogłyby doprowadzić do również do wzrostu niepokojów społecznych, co zagrażałoby stabilności i bezpieczeństwu kraju.

Odczuwalne podwyżki zanotowano po 1990 roku, kiedy ceny energii i paliw były nawet pięciokrotnie wyższe niż w latach ubiegłych. I wtedy właśnie doszło do pierwszych poważnych protestów społecznych przeciwko systematycznie wzrastającym cenom energii cieplnej.

W 1997 roku weszła w życie Ustawa, która określała zasady ustalania cen energii energetycznej i cieplnej, znacznie poprawiając stabilne funkcjonowanie sektora energetycznego.

Obecnie bardzo dynamicznie zmieniają się ceny konwencjonalnych paliw stałych, w tym przede wszystkim węgla kamiennego, co wynika przede wszystkim ze wzrastających standardów emisyjnych narzucanych przez Unię Europejską. Niemniej węgiel kamienny nadal pozostaje jednym z najtańszych i najczęściej wykorzystywanych surowców do ogrzewania domów. Dużą zaletą jest również dostępność tego paliwa. Produkcją i importem węgla kamiennego zajmuje się nasza firma. Energo importuje węgiel z syberyjskiej części Rosji, zajmuje się jego obróbką, a następnie sprzedażą. Naszymi klientami są odbiorcy z całego kraju. Współpracujemy zarówno z dużymi firmami, między innymi zakładami energetycznymi, produkcyjnymi, elektrociepłowniami, gospodarstwami rolno-ogrodniczymi, sadownikami, suszarniami, jak również z klientami detalicznymi.