Historia wykorzystania ekogroszku

Ekogroszek to paliwo stałe, produkowane z węgla kamiennego oraz wydajna i przyjazna środowisku metoda ogrzewania domu. Produkuje się go z węgla, który jest uprzednio selekcjonowany pod kątem kaloryczności oraz wielkości brył. Następnie węgiel poddajemy procesowi wzbogacania i konfekcjonowania. Zanim jednak wynaleziono ekogroszek, używano innych metod ogrzewania. Jak zaczęła się i rozwijała historia wykorzystania ekogroszku?

Co było przed ekogroszkiem?

Historia ogrzewania sięga aż XVIII wieku, kiedy dużą popularność zdobyły kominki, w których palono drewnem. Następnie w Europie Środkowej pojawiły się piece kaflowe, a jako paliwo coraz częściej wykorzystywano węgiel. Wraz z rozwojem przemysłu oraz dużym zapotrzebowaniem na energię, zużycie węgla rosło z roku na rok. Niestety przestarzała konstrukcja pieców i brak odpowiednich filtrów powodowały ogromną emisję gazów oraz niebezpiecznych dla życia człowieka zanieczyszczeń do atmosfery. Dodatkowo ludzie zaczęli palić w piecach „czym popadnie”, w tym odpadkami i plastikiem, przez co w wielu miastach zaczęto podnosić alarmy smogowe. Ryzyko skażenia powietrza oraz otrzymania grzywny za niewłaściwe palenie w piecu, skłoniły obywateli do wyboru przyjaznych środowisku paliw, w tym ekogroszku.

Ekogroszek paliwem przyszłości

Początki spalania ekogroszku sięgają lat 90-tych, a prekursorem wykorzystania ekologicznych paliw był Katowicki Holding Węglowy. Ekogoszek spala się w specjalnych piecach na retorcie z ślimakowym, bądź tłokowym palnikiem, który pozwala na automatyczną kontrolę rozmieszczenia paliwa oraz ciągłości i mocy procesu spalania. Decydując się na ekogroszek, warto wybrać ten dobrej jakości, czyli o niskiej zawartości siarki (do 0,5%), który przedłuży żywotność naszego pieca i przewodów kominowych. Ważna jest również niska zawartość popiołu (do 10%), przez co produkowana jest mniejsza ilość odpadów i nie ma konieczności częstego czyszczenia komory. Należy pamiętać, że paliwo powinno być przechowywane w odpowiednich warunkach, gdyż zawilgocenie opału może wpłynąć niekorzystnie na jego spalanie oraz żywotność kotła. W naszej ofercie dostępny jest ekogroszek Extra oraz ekogroszek Extra Premium+, o jeszcze niższej zawartości popiołu i siarki oraz najwyższej kaloryczności. Ekogroszek Extra Premium+ to ekogroszek o najniższej zawartości popiołu na rynku (tylko do 3%). Takie parametry pozwalają na maksymalną redukcję emisji CO2, SO2 oraz gazów cieplarnianych, przez co stanowią ekologiczne paliwo najwyższej klasy.