Jak chronić węgiel przed wilgocią?

Składując węgiel trzeba zadbać przede wszystkim o to, by umieścić go w suchym miejscu, gdyż zawilgocony surowiec będzie spalał się znacznie mniej efektywnie. Jakie są najlepsze sposoby, by uchronić węgiel przed zawilgoceniem?

Miejsce składowania

Wielu osobom wydaje się, że nie ma znaczenia, gdzie węgiel orzech jest przechowywany. Jest to jednak błąd, bowiem miejsce bezpośrednio przekłada się na późniejszą wydajność tego opału. Właśnie dlatego węgiel najlepiej umieszczać wewnątrz budynku, w kotłowni, piwnicy albo garażu. Przechowywanie go na zewnątrz może sprawdzić się tylko wtedy, gdy surowiec zostanie odpowiednio zabezpieczony przed wodą i promieniami słonecznymi. Wówczas najlepiej zasłonić go specjalną folią i nie kłaść bezpośrednio na ziemi, gdyż będzie chłonął z niej wilgoć.

Zakup opału luzem czy workowanego?

Na sposób składowania będzie miało wpływ również to, czy zdecydujemy się na zakup węgla workowanego czy dostępnego luzem. Pierwsza z opcji jest zdecydowanie lepsza, gdyż szczelne opakowanie wyprodukowane z tworzywa sztucznego znakomicie chroni przed zawilgoceniem. Dodatkowo worki są czyste, dzięki czemu nie trzeba wydzielać specjalnego miejsca na składowanie węgla. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że surowiec przechowywany luzem łatwo wietrzeje, co prowadzi do zwiększonego wydzielania się popiołu w trakcie spalania.

Dodatkowe wskazówki dotyczące przechowywania węgla

Wygospodarowane do składowania węgla miejsce powinno być również nieco oddalone od pieca tak, aby nie doszło do zaprószenia ognia. Oczywiście najlepiej, aby surowiec znajdywał się jednocześnie stosunkowo blisko kotła, by nie trzeba było go przenosić, gdyż będzie to dość uciążliwe. Dlatego doskonale sprawdzi się przygotowany do tego celu boks, który oddzieli surowiec od pieca i w tym samym czasie umożliwi jego wygodne załadowywanie.

Jak widać składowanie węgla to nie tylko kwestia wygody, ale również wydajności surowca (nieprawidłowe przechowywania znacznie obniża efektywność procesu spalania). Jeśli potrzebują Państwo dodatkowych informacji odnośnie składowania tego surowca, zachęcamy do kontaktu.